Pereiti prie turinio

Kaip išsirinkti alpakos patiną

Veislinio patino pasirinkimas- vienas svarbiausių sprendimų bet kuriam alpakų augintojui, nesvarbu, ar patiną planuojame įsigyti, išsinuomoti kuriam laikui, ar pirkti kergimo paslaugas. Patino įtaka veislinės bandos ateičiai didžiuliai, nes patelė per metus būna daugiausia vieno mažylio mama, o patinas spėja tapti tėčiu kad ir keliasdešimčiai jauniklių.

Lietuvoje tradicija kastruoti alpakų patinėlius dar nėra dažna, bet daug šalių, kur alpakų auginimas labiau paplitęs, savaime suprantama, kad didžioji dalis patinėlių kastruojama, o kergimui naudojami tik patys geriausi, geriausios vertės patinai. Kastruoti būtina, jei patinėlis turi įgimtų defektų, kuriuos gali perduoti palikuonims. Kastruoti patinėliai būna ramesni, mažiau pešasi su kitais, lėčiau storėja jų vilna, dauguma jų gali gyventi kartu su patelėmis.

Vertinant patiną, kaip galimą reproduktorių, paprastai atsižvelgiama į tris dalykus – protevius, nemokamai patiną ir jo palikuonis.

KILMĖ

Kuo daugiau žinome apie patino kilmę, tuo lengviau prognozuoti ir jo „karjeros“ rezultatus, tuo mažiau nemalonių staigmenų galima tikėtis, kuo didesnė tikimybė, kad minkšta vilna ir gražus stotas – puikių genų rezultatas ir bus perduodama palikuonims. Kuo daugiau žinių apie protėvius, tuo vengiant galimos kraujomaišos ir prognozuoti būsimų alpakiukų spalvą. Kadangi alpakų populiacija (kartu ir genetinė įvairovė) visame pasaulyje pakankamai, apsigimimų palyginti su kitomis rūšimis gana nemažas. Todėl svarbu veisti kiek mažiau giminingus gyvūnus.

Savo alpakas registruojame Alpakų ir lamų augintojų asociacijos gyvūnų kilmės registre , ir visiems kitiems rekomenduojame registruoti savo alpakas ar įsigyti registruotas.

PATINAS

Pirma, į ką būtina atsižvelgti, – ar patinas sveikas ir neturi įgimtų defektų, tokių kaip netaisyklingas sąkandis, nenusileidusi viena ar abi sėklidės, sąnarių, širdies problemos ir pan. Daugelis alpakų asociacijos nepageidaujamų požymių laiko ir mėlyną akių spalvą, ir mėlynakių alpakų rekomenduoja neveisti. Visada pravartu kreiptis į veterinarą, kuris specializuojasi alpakų gydyme , dėl profilaktinio sveikatos patikrinimo.

Jei patinas atitinka minimalius kriterijus, galima žiūrėti toliau. Pravartu atsakyti sau į tokius klausimus. Koks temperamentas? Ar patinas nėra agresyvus? Ar noriai kergia? Ar domisi patelėmis? Kaip atrodo? Ar sudėjimas tvirtas ir taisyklingas? Ar laikysena išdidi? Ar taisyklinga eisena? Kaip atrodo vilna – ar plona, ​​ar tolygi spalva, ar tolygus vilnos storis, kiek dengiamųjų plaukų?

PALIKUONYS

Idealu, jei yra galimybė pamatyti patino palikuonių ir įsitikinti, kad visa puikias savybes jis pranešė ir jiems. Pasitaiko vertė įspūdingų patinų, kurių palikuoniai ne visada būna geriausios veislinės, o su kitais sukergtos patelės veda gražuolį po gražuolio. Dėl to užsienio alpakų parodose dažnai rengiamos Progeny , palikuonių, klasės, vertęmi vieno ar kito reproduktoriaus palikuonys.