Bendraujant su alpakų entuziastais, kalba neretai pasisuka apie alpakų auginimo pradžią, jų poreikius, tinkamą pasiruošimą bei ūkio įrengimą. Vis pasvarstote apie šių gyvulėlių įsigijimą, bet nesate tikri, nuo ko pradėti? Štai keletas idėjų pasvarstymams.
-
1 klausimas ir pradžių pradžia. KAM MAN REIKIA ALPAKŲ?
Su šiuo klausimu susiję daugelis kitų. Reikėtų bent apytiksliai apmąstyti savo viziją – ar alpakos jums būtų mylimi augintiniai, ar ketinate ateityje jas veisti, ar planuojate vienaip ar kitaip panaudoti vilną, ar norėtumėt kažkiek iš šios veiklos uždirbti, pavyzdžiui, organizuoti ekskursijas, edukacijas ar pan. Jei norėtumėt vien augintinių ir neketinate plėsti bandos, pakaktų įsigyti keletą patinėlių, o jei jūsų tikslas yra ir alpakas veisti, reikėtų galvoti apie geros kilmės, aukštos vilnos kokybės gyvulėlius ir greičiausiai pradėti nuo patelių. Draugiškas patarimas – nepirkite alpakų, jeigu reikia vien žoliapjovės. Įprastinė žoliapjovė išties daug pigiau ir paprasčiau.
-
2 klausimas. AR ESU PASIRENGĘS TINKAMAI JOMIS PASIRŪPINTI?
Apie alpakas sklando įvairių legendų. Kad alpakos visiškai nereiklūs gyvuliukai, kuriems praktiškai nieko nereikia, tik glėbelio šieno ir kibiro vandens – viena iš jų. Kad alpakos gerai jaustųsi, reikės geros kokybės ganyklos, gero šieno, papildų, tinkamo tvarto žiemą. Jei laikysite tiek pateles, tiek patinėlius, reikės atskirų aptvarų tiek lauke, tiek tvarte. Alpakas reikės kasdien šerti, kasmet kirpti, kelis kartus per metus apkarpyti nagus. Pasitaiko, kad alpaka suserga, tenks kviesti veterinarą, gydyti, pirkti vaistus. Kaip ir su bet kuriais kitais gyvūnais, teks apsiprasti su mintimi, kad bus planuotų ir neplanuotų išlaidų. Kadangi alpakos ilgaamžės, labai gerai pasvarstykite, ar esate pasirengę tokiam ilgalaikiam įsipareigojimui.
-
3 klausimas. AR PAKANKAMAI ŽINAU APIE ALPAKAS IR JŲ PRIEŽIŪRĄ?
Kaip ir imantis bet kokio kito naujo projekto, pirmasis etapas turėtų būti informacijos rinkimas. Skaitykite, stebėkite, klausinėkite, registruokitės į seminarus, prisijunkite prie alpakų gerbėjų grupių Facebooke, aplankykite kiek įmanoma daugiau alpakų ūkių, pakalbėkite su augintojais. Pasvarstykite, galbūt jau laikas prisijungti prie Alpakų ir lamų augintojų asociacijos. Jei įmanoma, nuvykite į vieną kitą alpakų parodą ar ūkį užsienyje. Susirinkus informacijos ir savo akimis pamačius, kaip atrodo šis užsiėmimas ir kuo gyvena alpakų augintojai, bus lengviau priimti teisingus sprendimus ir drąsiau jausitės.
-
4 klausimas. AR ALPAKOMS PAKAKS TURIMO PLOTO?
Svarbus klausimas, į kurį atsakyti visai nesunku. 1 hektare priklausomai nuo ganyklų kokybės gali ganytis apie 15 alpakų (neskaičiuojant pievų, reikalingų šieno ruošimui). Alpakoms reikia erdvės, deja, jų nepavyks laikyti nedidelėje vejoje prie namo.
-
5 klausimas. IŠ KUR PIRKSIU ALPAKAS?
Nusprendus, kad alpakos tikrai jums, galima pereiti prie praktinių klausimų. Alpakų pasiūla darosi vis didesnė, daugėja jų pardavėjų. Ir šįkart pagrindinis patarimas būtų neskubėti ir nepirkti alpakų vien dėl šiek tiek mažesnės kainos, trumpesnio atstumo ar pristatymo. Nepatingėkite pabendrauti su alpakų pardavėjais – besirūpinantys savo alpakų gerove tikrais ras laiko aptarti visus rūpimus klausimus, būtinai nuvažiuokite gyvai apžiūrėti gyvulėlių, kuo daugiau sužinokite apie išsirinktas alpakas – koks amžius, charakteris, ar yra buvę sveikatos problemų, būtinai aptarkite, kokias garantijas suteikia pardavėjas (ypač perkant vaikingas pateles).